Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kruhová ohrada II

24. 3. 2011

 

Kruhovka II
Možností, jak pracovat a komunikovat s koněm v kruhovce i mimo ní je mnoho.
  Pravdou zůstává, že kruhová ohrada je možnostmi, jak umožnit koni pohyb, výborným prostředkem jak navzájem navázat komunikaci a nikoliv monolog a je lhostejno, zda jste vyznavači westernového ježdění,  klasického nebo pouze rekreačního.
  Kruhová ohrada nabízí nesčetnou řadu možností práce a komunikace s koněm, jak již bylo zmíněno. Pokud máme k dispozici kruhovku s dřevěnou zástěnou, je navíc možné dobře sledovat jednotlivé fáze pohybu koně (což využijí zejména jezdci zaměřující se ve výcviku na určitou oblast pohybu koně). Kruhovou ohradu však také dobře využijete např. při výcviku začátečníků. Cítí se na koni bezpečněji vzhledem k tomu, že kůň nemůže „utéct“ nikam daleko.
  Jednou z mnoha možností využití kruhové ohrady je výcvik koně na lonži. Použití lonže dává cvičiteli možnost pracovat s koňskou hubou, což využijí zejména jezdci, jež připravují koně na pomůcky otěží  a také jezdci, kteří se řeší problémy s přilnutím ať za použití pomocných otěží či nikoliv. Pokud na lonži pracujeme s pomocnými otěžemi (na lonži nebo na volno), je třeba mít na paměti právě zmiňované podélné ohnutí koně a přizpůsobit mu (i chodu) jejich délku a zapnutí. Pouze tak může být zachován účel práce na kruhu.
Kruhová ohrada v tomto případě pomáhá udržovat ohnutí koně na linii kruhu a tím znemožňuje koní vyhýbat se působení lonže.
  Další možností využití prostoru kruhové ohrady je tzv. nasvalování koní. Jde o výcvik s použitím různých pomocných otěží. Za předpokladu, že jsou tyto správně používány, pomohou nám v práci se svaly koně. Jednak je připraví pro práci pod sedlem, jednak je možné s jejich působením koně různě „formovat“ (např. osvalení krku, zad, zádě, zlepšovat podsazení, apod.). O některých pomocných otěžích je pojednáno samostatně. Co se nasvalování koní týká, je na místě zdůraznit, že žádná pomocná otěž nepůsobí sama pouze tím, že ji na koně připneme. Je třeba dlouhodobější práce než se výsledek projeví. Samotný fakt, že na koně nasadíte jakoukoliv pomocnou otěž a necháte koně v kruhovce pobíhat kolem je zcestná až naivní. Toto platí nejen pro pohyb v kruhovce, ale pro výcvik obecně.
  V ohradě lze velmi dobře pracovat s koněm ve volnosti, protože zůstává relativně blízko cvičitele avšak nebrání mu nijak v plynulém pohybu. Ať jste příznivci jakéhokoliv typu práce ve volnosti (M. Roberts. P.Parelli či jiných vyznavačů Natural Horsemanshipu) je jistě dobré se znovu a znovu zamýšlet nad tímto způsobem komunikace a uvědomit si, že „přirozeně“ neznamená „rychle“. I v tomto koutku možnosti práce s koníkem je tak jako v jiné práci, ať anglickém stylu či westernovém mnoho možností kterým směrem se ubírat. Někdo si raděj práci usnadní a vydá se po lepší cestě, někdo naopak o svých činech přemýšlí a dá se cestou horší, trnitou. Je na každém, aby usoudil, jak ke svému koni přistupuje.
  V kruhovce však můžete s koníkem i jen tak dovádět. Hrami se koník uvolňuje, rozvíjí se mu myšlení a ego. Při hrách je však za potřebí (zvláště pokud nemáme s koníky zkušenosti) dbát na bezpečnost.Jak si s koněm hrát? Na tuto otázku nelze dát odpověď, neboť možností je nesčetně a každý koník je jiný stejně tak jako člověk. Jeden má rád pošťuchování a malé !prohánění“, zatímco jiný vidí velkou zábavu v lekání, v šustění kouskem igelitu, jiný má rád zase kutálení či házení míče(pro tento účel se mi osobně velmi osvědčil nafukovací míč do vody s průměrem 130cm – lze použít i menší, ale kůň se do něj hůře trefí nohou). Pokud máme k dispozici několik kuželů či tyčí, je možné se s koněm kolem nich „honit“. Koni takovým dováděním zpestříte každodenní práci a výcvik, koník získá mnohdy i chuť dále pracovat protože výcvik není jednotvárný.
 Prostoru v kruhovce lze také dobře využít při práci na kavaletech. Vzhledem k ohnutí koně podél kruhu kavalety skládáme paprskovitě po obvodu stopy. Blíže ke středu kruhu jsou blíže a směrem ven je prostor mezi nimi větší. Ten je určen k práci v klusu, zatímco prostor blíže středu k práci v kroku. Mladý kůň se zpočátku učí na jedné nebo dvou kavaletech odhadovat vzdálenost došlapu a soustředit se na místo došlapu. Postupně přidáváme počet kavalet, zpravidla nepoužíváme více než 4 za sebou. Vzdálenost je samozřejmě různá pro různé chody. V kroku se pohybuje mezi 0,80 – 0,90m, v klusu pak cca od 1,10m – 1,30m. Tyto vzdálenosti jsou vhodné zejména pro dobrý odhad vzdáleností – názory že není třeba řešit vzdálenost jsou mylné, neboť tak nezkušeného koně jen zmateme v našem požadavku. Zpočátku cvičíme přes kavalety pouze v kroku, postupně i v klusu a později i ve cvalu. Pouze pozvolné stupňování nároků ve výcviku činí výcvik pro koně srozumitelný a přehledný.
 Kruhová ohrada je jen jednou z možností, jak zpestřit výcvik či najít novou cestu ve výcviku. Na jeho chování je vždy třeba nahlížet jako na celek a hledat příčiny problémů.     
 Jedno úsloví praví, že není problematický kůň, pouze problematický jezdec. Proto je asi dobré mít na paměti, že kůň je vždy takový, jaká je jeho výchova a nezáleží na tom, jestli pracujete v kruhovce či nikoliv.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář