Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gumy - tzv. pružný chambon

24. 3. 2011

 

Pružný chambon – „gumy“
 
Tento typ pomocné otěže je zejména u nás používán oproti jiným typům pomocných otěží poměrně krátce. Skládají se z jednoho pružného (gumového) lanka se smyčkou k úpravě délky, a na obou koncích s karabinami. Má se jednat o pomocnou otěž, která má působit jako klasický chambon, avšak jemněji, jak to můžeme číst na návodu od výrobců těchto gum a často slyšet i od lidí, kteří je používají.
 Pokud se zamyslíme nad tím, jak působí klasický chambon, je nesmysl, abychom se domnívali, že gumy budou působit na koně stejně, pouze jemněji a proto jsou pro koně vhodnější než klasická pevná pomocná otěž – chambon.
 Chceme-li, aby některá (jakákoliv) pomocná otěž působila na koně „jemněji“, je nesmysl uvažovat o jejím použití jako o pomocné otěži, neboť každá pomocná otěž (a to bez výjimky) nemůže být koni příjemná z jednoduchého důvodu: pokud bude koni příjemná, nebude z ní mít kůň respekt.
 Princip pomocných otěží je takový, že začnou působit na hubu v okamžiku, kdy se kůň nepohybuje správně. Proto kůň hledá polohu, která mu nebude vadit a v této poloze se pak pohybuje. Úkol pomocné otěže je především ten, aby mu tuto – žádoucí – pozici dovolila, naopak, nedovolila mu si ulevovat (věšet se do ní apod.). Tím procvičuje svalové partie, kvůli kterým používáme té které pomocné otěže za předpokladu, že s nimi správně pracujeme. Jedná se především o včasné a dostatečné pobízení (aktivitu) zadních nohou koně, ať při práci s koněm ze sedla (holeně), nebo ze země (pobízení bičem ze zadu), správnou výšku a délku zapnutí, apod.
Problém je v tom, že gumy svou pružností neumožňují koni, aby z nich měl respekt a sám si hledal polohu, která mu „uleví“ od vyvázání. Pevný chambon působí na týl a hubu koně. Pokud kůň zvedne hlavu, lanko se napne a kůň narazí. Důsledek je ten, že kůň sníží hlavu a pokud je zezadu dostatečně pobízen, vyklene hřbet a podsadí svou záď, takže se vyvíjí její svalstvo i svalstvo hřbetu. Gumy toto neumožní, proto je nemůžeme spojovat se chambonem.
 Mnoho lidí používá gumy za účelem „sbalení“ hlavy koně nebo vyklenutí krku. Je třeba však hledět na způsob pohybu koně i dostatečný kmih. Gumami je možné různými způsoby svázat koně tak, aby vypadal dobře. Přiznejme si ale, kolika lidem, kteří používají gumy je jasné, jak fungují…Ve většině případů jsou gumy používány jen proto, že kůň „vypadá“ hezky. Sbalená hlava, vyklenutý krk. Důsledky nejen na hubu jsou nedozírné. Ve velké většině případů také kůň není uvolněný, pouze pruží lanko gum, a jezdec se domnívá, že kůň správně pracuje, protože při práci ze sedla v ruce „ skoro nic necítí“ a kůň jde přes to sbalený. Koně, u kterých jezdci používají gumy, se ve velké většině případů naučí chodit po předku (je opřený do gum) a v momentě, kdy je jezdec přestane používat, protože se domnívá, že kůň již chodí dobře „sbalený“, bude se kůň opírat do ruky jezdce, protože bude hledat oporu, kterou zná z působení gum. Zapnutí gum můžeme vidět ledajaké. Např. zapnuté do kroužků sedla (princip vyvazovacích otěží) chyba v takto zapnutých gumách je lehce viditelná i pro laika – udidlo je taženo směrem nahoru vlivem pružení gum, lícnice uzdečky je povolená…, dále mezi předními končetinami přes kroužky udidla za hlavu koně – při tomto zapnutí jakmile kůň zvedne hlavu, je okamžitě tažen gumami zpět - koník může jednoduše udělat jelení krk a mnoho jezdců toto řeší ještě větším utažením gum tak, aby kůň nesl hlavu na kolmici. O tom, jak ve skutečnosti takto zapnuté gumy působí, svědčí vyklenuté svaly krku, právě svaly jeleního krku.
Nelze ale říci, že gumy nejsou nikdy koni ku prospěchu.
 Lze jich dobře použít k nápravě zkažených koní, zejména vlivem vyvazovacích otěží, nebo u koní, kteří již nemají důvěru v přilnutí. V tomto případě je třeba jich však používat velmi opatrně, neboť jak již bylo řečeno, gumy působí vždy zpětně přímo na hubu koně.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář