Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gogue

24. 3. 2011

Gogue

Pod názvem gogue se skrývá speciální pomocná otěž určená především pro tvarování a práci s krkem koně. Působí na tři hlavní body : krk, hubu a týl koně. Její působení je velmi podobné účinku pevného chambonu s tím rozdílem, že gogue již působí tahem na hubu koně a připravuje ho tak na působení udidla. Chambon se na rozdíl od gogue také nepoužívá k ježdění. Protože gogue nutí koně, aby nosil hlavu v přesném ohnutí, nepoužíváme ji na mladé koně, kteří jsou ještě ve výcviku (krk koně musí být nejprve ohebný bočním směrem, potom teprve vertikálním směrem). Působení gogue nelze nahradit používáním vyvazovací otěže s výmluvou, že hlava koně je také na kolmici a krk koně je v přesném ohnutí. Působení vyvazovacích otěží má naprosto jiný smysl, než gogue.
Gogue má dvě varianty: lze ji použít jako přímou, nebo naopak nezávislou (do ruky jdoucí, nebo nezávislou na ruce jezdce). Možná je dobré hned v začátku podotknout, že gogue patří do ruky pouze zkušenému jezdci, neboť na koni může v laických rukou způsobit nesmazatelné škody.
 Jak gogue působí? Způsob zapnutí gogue působí na tři základní body : huba týl a krk. Kůň může volně měnit pozici své hlavy aniž by byl tahán zpět, protože gogue lanko může volně prokluzovat mezi kroužky udidla i nátylníku a tak svou relativní délku. Příklad: pokud kůň zvedne hlavu, lanko se zkrátí. Relativní vzdálenost lanka mezi udidlem, vyvazovací otěží a hlavovou částí chambonu se mění podle polohy hlavy a krku koně.
 Přímá gogue se na rozdíl od nezávislé gogue může použít při výcviku ze sedla. Přímou gogue používáme stejným způsobem jako gogue nezávislou s tím rozdílem, že konce dlouhého provazu (lanka) se nezapnou zpátky do vyvazovací otěže mezi hrudní končetiny koně, ale upnou se na další otěž, která není delší než 1,40m. V udidle je tedy protažena gogue vedle normálních uzdečkových otěží. Takto použitá gogue neovlivňuje jen samotnou hubu koně (jako např. vyvazovací otěže), ale vyvíjí zároveň tlak na týl, což je účinné zejména u koní, kteří nosí hlavu vysoko a nebyli cvičeni na chambonu. Kůň rychle pochopí tlak na týlu a reaguje tak, že odžvýkne, sníží hlavu i krk. Zpětný tlak lanka při tom ale nutí koně držet hlavu i krk v přesné poloze.
Jakmile kůň při použití gogue otěže správně zareaguje, gogue otěž přestává jezdec používat a pracuje dál jen se stihlovou otěží. Cit pro okamžité povolení gogue otěže ve chvíli, kdy kůň zaujal požadovanou pozici je důležitý z toho důvodu, aby se kůň nepokládal do otěží a nevalil se po předku, což se velmi rychle naučí. Při neznalém používání gogue je také téměř jisté, že kůň se naučí rolovat. Přímou gogue používáme v případě, že potřebujeme pracovat na správném držení krku (již nasvaleného) ze sedla. Gogue otěž používáme potom v případě potřeby, jinak zůstává pasivní (jak je popsáno výše).
 
 
 goguefoto.jpg
 
Gogue nezávislá
 
Naproti tomu nezávislá gogue se používá k přechodu mezi prací na chambonu a ježděním, protože kůň si na ní zvyká na působení otěže na udidlo. Při správné práci na chambonu se totiž kůň již naučil správně vyklenout hřbet a podsadit záď, nyní pracuje na svalech krku a zvyká si na tah otěží.
 Nezávislou gogue používáme při lonžování u koní, kteří mají problémy s krkem, u spěchajících nebo prudkých koní, pokud chceme pracovat na nasvalení krku nebo při přechodu ze chambonu k ježdění (nebo při práci s vyvazovacími otěžemi), protože kůň si na nezávislé gogue může najít i udržet jemné přilnutí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář