Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednoduché vyvazovací otěže

24. 3. 2011

Vyvazovací otěže jednoduché

Pomocných otěží je v dnešní době nepřeberné množství. Prostřednictvím tohoto článku se Vám pokusím přiblížit jednu z často používanou - jednoduchou vyvazovací otěž.
 Jedná se jednu z mála pomocných otěží, kterou lze použít jak ke korekci ze sedla, tak ze země.
 Jednoduché vyvazovací otěže jsou dvě nepružné otěže z různých materiálů. Můžeme je v obchodech s jezdeckými potřebami zakoupit kožené, nylonové nebo i plátěné. Nejčastěji jsou k vidění nylonové nebo kožené otěže proložené gumovým kroužkem nebo gumovou tyčkou, která má mít podobný účinek jako gumový kroužek. Potom se můžeme setkat ještě s celokoženou otěží, nebo celou nylonovou. Všechny mají na jednom konci zápřezku nebo karabinu, která se připíná ke kroužku udidla, a na svém opačném konci přezku, kterou se určuje délka vyvazovací otěže a současně se jí řeší upínání k sedlu nebo ke kroužkům lonžovacího obřišníku.

Obrazek

 

 
 
 
 
 Funkce jednoduchých vyvazovacích otěží je v tom, že mají naučit či podpořit koně v tom, aby si sám našel přilnutí a snažil se ho sám udržet.
 K tomuto je ale za potřebí, aby mu to pomocná jednoduchá vyvazovací otěž svým způsobem zapnutí umožnila. Samotné nasazení vyvazovací otěže ale samozřejmě nestačí. Žádná pomocná otěž nepůsobí na koně sama, jen tak, když ji koni zapneme či nasadíme. Je zde za potřebí dostatečně aktivovat zadní končetiny koně (při jízdě pobízet holeněmi, při lonžování ze zadu bičem), protože jedině tak může jít impuls ze zadních nohou („motor“) volně přes hřbet a přejít tak až k hubě koně, kde se odrazí od působení vyvazovací otěže a vede dále k předním končetinám koně. Pak jeví kůň známky vzpřímení, kdy je podsazená záď koně níže než jeho kohoutek.
 Důraz je při práci s koněm dán na uvolňovací fázi, kdy je třeba dosáhnout uvolnění svalů. Proto v této fázi vyvazovací otěže nezapínáme. Kůň uvolní svaly krku a vazu, kde vyvazovací otěž ponejvíce působí a potom je připraven k jejich použití. Jejich správná funkce je tehdy, když kůň nese sám hlavu a krk tak, aby měl hlavu na kolmici aniž by byl opřený hubou do otěží. Takovýmto samovolným procvičováním (při správném uzpůsobení vyvazovacích otěží) si koník zlepšuje podsazení, shromáždění i kmih. Jednoduché vyvazovací otěže také stabilizují krk v boční pozici (k využití při práci ze sedla) tj. krk je pevněji postaven k pleci. Kůň nemůže nevypadávat plecemi ven nebo dovnitř. Pokud používáme ke zlepšení přilnutí jednoduché vyvazovací těže při lonžování, je třeba myslet na ohnutí koně při pohybu na kruhu. Vnitřní otěž je pak třeba o díru zkrátit, aby bylo zachováno žádoucí podélné ohýbání koně. Při změně ruky pak samozřejmě tuto otěž vrátíme do původní pozice a zkrátíme druhou otěž na té straně, na kterou bude kůň chodit. Pokud bychom nechali koni při lonžování obě otěže stejně dlouhé, budeme ho nutit jít na kruhu přímo, čímž je zmařeno podélné ohýbání.
 Správná délka a výška vyvazovacích otěží závisí na stupni výcviku koně a neméně také na jeho exteriétu. To jsou hlavní dva ukazatele pro upínání vyvazovacích otěží k lonžovacímu podbřišníku nebo sedlu. Mladý koník bude mít zpočátku tendenci chodit s hlavou poněkud níže. Starší, ježděný koník s vypracovanou rovnováhou naproti tomu může mít zapnuty vyvazovací otěže tak vysoko, aby jeho huba odpovídala zhruba výšce jeho ramenního kloubu. Pokud huba koně odpovídá výšce jeho ramenního kloubu, je výška vyvazovacích otěží správná. Platí, čím výš je zapnuta vyvazovací otěž v kroužku lonžovacího podbřišníku, tím více nutíme koně ke vzpřímení. Čím je zapnuta níže (huba koně na úrovni jeho lokte), tím více ho nutíme padat „na předek“ a také po předku chodit.
 Náhlé nižší zapnutí vyvazovací otěže může mít za následek změnu rovnováhy koně v důsledku výšky držení krku.
 Délka vyvazovacích otěží je ideální tehdy, pokud kůň chodí s hlavou mírně před kolmicí. Proto délku i výšku vyvazovacích otěží přizpůsobíme na koni tak, aby i při vyšším držení hlavy a krku byl schopen sám najít přilnutí, zůstal uvolněný a nebyl rušen ve svém přirozeném tempu vpřed. Jestli-že je koník rušen vyvazovací otěží v hubě (příliš krátká vyvazovací otěž), je třeba délku uzpůsobit znovu. Pouze tak mu může vyvazovací otěž umožnit najít přilnutí, což je jejím cílem.
 Pokud necháme vyvazovací otěže příliš dlouhé, takže nos koně je daleko před kolmicí, je zde nebezpečí, že se kůň začne tzv. rolovat. To znamená, že chce natáhnout hubu a hlavu dopředu a dolů, což mu ale dlouhá vyvazovací otěž nedovolí. Díky její délce se ale pohybuje hlavou na pomyslné kružnici, jejímž středem je upnutí vyvazovací otěže na podbřišníku. Potom kůň hubou opisuje oblouk. Hlavu nechá dole za kolmicí, tj. zaroluje se. Naučí se takto chodit zakouslý do udidla a později do ruky jezdce.
 Při dlouhodobějším použití vyvazovací otěže je třeba dát dobrý pozor na to, aby se kůň nenaučil si do otěže lehnout. Lehat si do vyvazovacích otěží se koník velmi rychle naučí také třeba tím, že mu je zapneme bez předchozí uvolňovací fáze nebo naopak, při zapnutí přetrénovaného koně.
 Obecně můžeme používat tento druh pomocných otěží u koní, kteří již znají účinky udidla, pracujeme na jejich shromáždění a podsazení, pro lepší přilnutí, držení zad i hlavy; naopak, neměli bychom je používat u koní, kteří mají exteriérové vady (jako např. jelení krk, zádové problémy), dále je nepoužíváme u koní, se kterými je třeba pracovat na protáhnutí a pružnosti zádových svalů, také je nepoužíváme u koní, kteří při použití jednoduché vyvazovací otěže tuhnou ve hřbetu a u koní, kteří vypadávají plecemi ven, nosí hlavu příliš nízko a vyvarovat jejich použití bychom se měli při výcviku mladých koní, kteří s výcvikem teprve začínají a také je nepoužíváme u koní, kteří nosí hlavu hodně za kolmicí a často sklání hlavu.
 Vhodným používáním pomocných otěží lze vyřešit mnoho problémů, lze jimi ale také nové problémy přivodit, zejména, pokud nemáme sami dostatek zkušeností. Pokud máte tu možnost, požádejte při své bezradnosti o pomoc někoho opravdu zkušeného. Teorie z knih nebo náhodné sledování zkušeného jezdce při výcviku vám nepomohou. Každý koník je individuální a potřebuje i individuální přístup. Pouze tak je možné vyřešit případný problém až do zdárného konce a proto se také mezi koňáky setkáte s různými názory na stejnou věc.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář