Jdi na obsah Jdi na menu
 


Práce ze země II

24. 3. 2011

 

Příprava koně k práci na dvou stopách ze země

Další z několika cviků, kterým se dá koník dobře připravit na pohyb do strany pod sedlem, je pohyb do stran na dvou stopách. S tímto cvikem začínáme teprve tehdy, když koník dobře ovládá cvičení uvedené minule, tj. podélné ohýbání.

Práce na dvou stopách vyžaduje od koně vyšší soustředěnost a pozornost. Tento cvik ze země je pro koně jednodušší, pokud jej zpočátku cvičíme u stěny, která brání koni pohyb kupředu a proto mu usnadňuje tento cvik lépe pochopit. S postupem času lze tento cvik provádět i mimo stěnu, pokud jsme si jistí, že koně udržíme v požadované stopě. Pokud nemáme k dispozici ohrazenou jízdárnu, lze stejně dobře použít plot, ohradu nebo hrazení, které kůň respektuje. Cvičení je také náročnější na človíčka, který cvik s koněm provádí, protože je třeba zároveň kontrolovat a podporovat koně ke správnému pohybu a zároveň hlídat sebe, aby se pohyboval dostatečně rychle stranou s koněm.
Samotný cvik je pro koně velmi namáhavý, protože pro koně je namáhavé zároveň stranové postavení a podélné ohnutí. Toto cvičení je výborné pro koně, kteří mají problémy (zvláště na jednu stranu) s ohýbáním. Kůň je totiž nucen při cviku více podsazovat vnitřní zadní nohu, takže se cvičí méně namáhavé a méně ohebné svaly. Pokud má Váš kůň např. problémy se zaskakováním na jednu stranu (zejména straší koně; mladé koníky práce na správné zaskakování teprve čeká..), je toto cvičení velmi účelné. Na tupější straně se koni posílí svaly, které potřebuje pro nacválání (podsazení vnitřní zadní nohy, která při nacválání začíná // při cvičení s mým koníkem nám toto cvičení velmi pomohlo. Byl tupější na pravou stranu a vlivem provádění nejen tohoto cvičení ze země jsme úplně odstranili problém křižování a kontracvalu).
Vlastní cvičení začínáme tedy u stěny nebo hrazení, s koněm na uzdečce. Vnitřní přední noha a vnitřní zadní noha budou předkračovat vnější přední a zadní nohu. Cvičící stojí zády ke stěně (hrazení) např. u pravé plece koně. Obě otěže drží ve své pravé ruce tak, aby žádnou otěží přímo neovlivňoval hubu koně. Svou prodlouženou ruku (bič, rákosku) drží v levé ruce. Pak provede ostavení zadu koně od stěny jemným ťuknutím tušírkou na levý hleznový kloub zadní nohy. Kůň odstaví zadek od stěny. Odstavení zadku by mělo být 45° od stěny jízdárny. V tom okamžiku je třeba pokračovat v podnětu vpřed a stranou. Pohyb stranou cvičící udržuje jemným ťukáním na hleznový kloub zadní nohy vždy při došlapu. Aby byl zachován pohyb vpřed je důležité, aby byl cvičící schopen jít s koněm dostatečně rychle stranou zády podél hrazení jízdárny, jinak má kůň zcela logicky tendenci stáčet se kolem cvičícího. Pokud není cvičící schopen pohybovat se dostatečně rychle vpřed a současně stranou, maří tím celý cvik a tím i jeho účinek. Hrozí také, že kůň začne jít místo na dvou, na třech stopách a hrozí poranění zášlapem. Důležité je také zmínit se o tom, že cvik se provádí bez jakéhokoliv zásahu do huby koně udidlem. I při tomto cviku platí, že ovlivňování koně otěžemi maří podsazení zadku, které je důležité.
Cvičení provádíme na obě ruce, při čemž upřednostníme stranu, na kterou je koník méně ohebný, nebo tupý. Změnu stran provádíme tak, že koně nejdříve srovnáme na stopu a pak korektním obloukem provedeme změnu směru.
Pokud se Vám cvičení, hlavně zpočátku nedaří, nehledejte vinu v koni. Je dobré, pokud je jezdec nejprve sám k sobě kritický, neboť kůň udělá pouze to, o co ho požádáme. Pokud koni neumíme říct, co po něm chceme, neznamená to přece, že kůň nechce požadavku vyhovět. Dopřejte, prosím, hlavně mladým a zkaženým koním čas, aby pochopili Váš záměr. Vše, co s koníkem děláte, Vám dříve či později vrátí. Zdravý a dobře osvalený kůň je potom chloubou každého jezdce.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář